Swift selectie kijkt terug op een mooi zaalseizoen

Het zaalsiezoen is toch echt voorbij. Gelukkig begint het zonnetje goed door te komen voor mooie korfbaldagen op het veld – dat bijna klaar is… Zowel het eerste als het tweede heeft nog een klus te klaren de tweede helft van het veldseizoen.

We kijken terug op een mooi en spannend zaalseizoen. Hieronder lees je een stuk wat we eerder schreven over onze ambities en het verloop van het seizoen. Bedoeld voor publicatie in de Glossy, maar dat is er niet van gekomen. We wilden het jullie toch laten lezen!

Swift en de bestorming van de eerste klasse

Een update van de selectie

‘We hebben er met z’n allen als één selectie hard voor gewerkt. En we hebben het verdiend.’ Dat waren de woorden van Pelle de Wit, coach van Swift 2, op Super Saturday, 21 mei 2016. Swift 2 had de wedstrijd tegen Triaz gewonnen, wat het kampioenschap in de reserve 3e betekende. Twee weken eerder werd Swift 1 ook al kampioen in de 3e klasse. Pelle sprak rake woorden in zijn speech, waarna de champagne ontkurkt werd. ‘Ik weet zeker dat we met deze groep goed mee kunnen draaien in de tweede klasse. En als we zo doorgaan, kunnen we ook de eerste klasse bestormen. Daar ben ik van overtuigd!’

Pelle stond daar als apetrotse coach, die zijn club voor het eerst sinds lange tijd met zowel het eerste als het tweede team naar de tweede klasse zag promoveren. Ondanks dat hoofdcoach Sebas niet zo’n speecher is, onderstreept hij Pelle’s woorden. ‘In de derde klasse zijn we overtuigend kampioen geworden. We hebben de kwaliteiten om een stabiele tweedeklasseploeg te worden en bovenin mee te draaien.’
Toch is er sinds vorig seizoen aardig wat veranderd in de selectie. Vaste krachten uit de hoofdmacht Nienke, Stefan, Jelle en Judith van der Heijden besloten al dan niet tijdelijk te stoppen. Anna was nog altijd geblesseerd. Elske ging voor werk naar Indonesië voor een paar maanden. Net toen we ons begonnen af te vragen of we het niveau wel zouden kunnen volhouden met zoveel mensen die ons verlieten, kwamen de eerste nieuwe gezichten het trainingsveld op. Met trots kunnen we zeggen dat vrijwel alle geïnteresseerden ook echt lid zijn geworden. De selectie werd versterkt met Jasper Stronks, Tom Flipse, Marwan Dahmani, Sam van Oort, Carlien Straat en Nicole Goedhart.

Met een grotere selectie dan de afgelopen jaren startten we het seizoen. Voor beide coaches de uitdaging een nieuw team neer te zetten. Het doel van zowel het eerste als het tweede: handhaven en groeien. Sebas: ‘Begin dit seizoen was het belangrijk dat we zo snel mogelijk aan elkaar gingen wennen. Én aan een nieuw spel. We misten een pure puntspeler als Jelle en in één vak een sterke rebounder zoals Stefan. Het was dus zaak dat we meer allround werden met z’n allen.’ Dat was nog niet zo gemakkelijk. Swift 1 haalde de eerste helft veld 3 punten. Aanvoerder Hans van Andel: ‘Ondanks geloof in ons kunnen en in onze individuele kwaliteiten lukte het ons niet om wedstrijden te winnen. Pas aan het einde van de eerste helft veld begon het beter te lopen en pakten we ook onze eerste punten.’

Swift 2 haalde tot nu toe 5 punten op het veld. Aanvoerder Aad Witteman: ‘Ik weet nog dat we begin juni 2016 met elkaar tot de conclusie kwamen dat handhaving op het veld en in de zaal al een hele zware klus zou gaan worden, maar niet onmogelijk. Nadat alle versterkingen gearriveerd waren aan het begin van het veldseizoen, kregen we wel meer vertrouwen in handhaving in de tweede klasse.’

Het zaalseizoen brak aan. En ook nu vonden er wisselingen van de wacht plaats. Marcus Reitz, Judith van der Heijden (die op het veld in 2 speelde) en Janiek Bouman besloten te stoppen. Tegelijkertijd hervond Stefan net op tijd zijn korfbalplezier en sloot zich weer aan bij de selectie. Nienke had de marathon uitgerend en besloot weer te gaan korfballen. Elske had haar buitenlandse missie volbracht.
Het spel begon beter te lopen. Er worden punten gepakt. Sterker, zowel Swift 1 als 2 doen op het moment van schrijven mee voor de koppositie. Sebas achtte dat van tevoren niet onmogelijk. ‘Het niveau van de ploegen in de poule van Swift 1 ligt dicht bij elkaar. Maar ik heb ons altijd tot de kanshebbers voor de titel gerekend. Als wij goed spelen, zijn we beter dan alle ploegen in deze poule. Onze taak is om ons niveau constant hoog te houden.’ Wat zijn op dat gebied de uitdagingen? ‘Om kampioen te worden in de tweede klasse, moet je denken en spelen als een eerste klasse ploeg. Qua spel halen we nu al aardig dat niveau. Maar er hoort ook een mentaliteit bij. De uitglijders tegen ploegen als Sporting West en Atalante (gelijk spel en verlies) hebben met die mentaliteit te maken. Zenuwachtig worden als een tegenstander ons spel probeert te ontregelen. Dat gebeurt niet als het in ons hoofd allemaal goed zit. Ik vind dat we daar de afgelopen wedstrijden al aardig in zijn gegroeid.’ Dat ziet ook Hans: ‘Na een geweldige wedstrijd gespeeld te hebben, krijgen we er de volgende wedstrijd soms geen bal meer in. Als groep zijn we ons hier bewust van en proberen samen te groeien tot een stabiel team dat elke week een goede wedstrijd speelt. We zijn hier nog niet maar we zetten elke week stappen in de goede richting.’

Volgens Aad had niemand van Swift 2 van tevoren gedacht dat ze mee zouden doen voor de bovenste plekken. ‘Nu moet Pelle hard aan het werk om ons niet te ver buiten onze schoenen te laten lopen. Al zou een bij Amsterdammers wel bekende coach gezegd hebben dat dit Amsterdamse bluf is. Het vertrouwen is groot in het tweede. Doelstellingen kunnen en mogen dan ook aangepast worden gedurende een seizoen. Ons doel was en is het “het mooiste korfbal van de vereniging te spelen”. Ik ben van mening dat dit meer dan aardig lukt. Maar het doel is nog niet bereikt, want niet in elke wedstrijd komt dit er helemaal uit zoals we dat willen.’
Koploper Die Haghe hoeft maar 1 keer te verliezen en dan kan Swift 2 het kampioenschap in een rechtstreeks duel veroveren. Roos Jutten, vorig jaar speler in 3 en nu vaste waarde in Swift 2, heeft er zin in. ‘Die Haghe gaat nog zeker een zware dobber worden. Mochten we er tegen die tijd nog steeds zo goed voor staan, dan moeten we stunten tegen Die Haghe. Opportunistisch spelen. Ik denk dat we maar een heel kort moment terug hoeven te denken aan de ‘nare’ thuiswedstrijd tegen Die Haghe, om tot over onze oren gemotiveerd te raken om die gasten op te rollen.’

Roos is ook realistisch: ‘Allemaal leuk en aardig die dromen over kampioenschap, maar ik denk dat we als 2e vooral al heel trots mogen zijn op de groei die we nu al met z’n allen hebben doorgemaakt. We hebben als team al een mooie ontwikkeling doorgemaakt, elkaar beter gemaakt én het mooiste korfbal van Swift ligt ook al zeker binnen handbereik!’
Swift zou Swift niet zijn als er niet ook buiten de lijnen de nodige gezelligheid is. Daar heeft een heuse feestcommissie, die selectiebreed opereert, een belangrijke rol in. Deze rol wordt zeer serieus genomen, zo blijkt uit het manifest dat Judith Huis in ’t Veld, lid van de feestcommissie, op verzoek met ons deelt. ‘De feestcommissie staat in dienst van de selectie. Wij staan voor een glimlach. En dat doen we niet alleen. Dat doen we samen. Samen organiseren we events, samen staan wij voor blijheid, samen zijn wij een feestje. Niemand maakte een feest alleen, dat doen we met de hele selectie. En dan zien we weer zo’n glimlach op het gezicht van een speler, en dan kijken we elkaar weer even aan, pinken we een traantje weg, en gaan we met veel commitment door met het pro-actief opschalen en levelen van geluksniveaus binnen deze selecte groep van talenten en gezelschapsdieren.’

De laatste wedstrijden van het seizoen breken aan. In deze laatste wedstrijden wordt beslist of Swift 1 en 2 inderdaad de eerste klasse gaan bestormen. Hans: ‘Om kampioen te worden zullen we nog een paar stappen moeten zetten en zullen we in de aankomende uitwedstrijden tegen Dubbel Zes en ADOS moeten laten zien dat we als team klaar zijn om mee te doen in de eerste klasse. Dat laatste zou natuurlijk geweldig zijn. Als Swifter in hart en nieren ben ik er trots dat onze club weer op het niveau is dat we mee kunnen dingen naar het kampioenschap in de tweede klasse.’

Aan de vaste gezichten langs de lijn die ons trouw supporten gaat het niet liggen. Iedere wedstrijd is er een Swift garde aanwezig, zelfs in Apeldoorn! En dat levert extra motivatie op, zegt Nienke Legdeur. ‘Door de aanwezigheid van supporters is het spelen van een wedstrijd nog leuker. Ik wil dan niet alleen voor ons team een goede wedstrijd neerzetten maar ook voor onze supporters!’

Een ding staat vast: na zo’n zaalseizoen wordt ook het veld in maart weer vol vertrouwen betreden. Volgens uw verslaggever spreekt Aad voor de hele selectie als hij zegt: ‘Wij zijn ten opzichte van de eerste helft veld enorm gegroeid in ons spel en dat moet de 2de helft veld punten gaan opleveren.’